Katalog Tasarımı

Katalog,  tanıtım için kullanılan en geniş içerikli ve detaylı kitapçıktır. Tanıtım malzemeleri arasında en çok kullanılanlardan biridir. Çok sayfalı olarak yapılan katalog, kolayca anlaşılabilir, açık ve nettir. Katalog tasarımı  bir sanatçının eserleri, bir kütüphanenin kitapları veya bir şehrin önemli tarihi yapıları için hazırlanabilir. Fakat firmaların sahip oldukları ürünleri, hizmetleri etkili bir şekilde anlattıkları ticari katalog tasarımı  en yaygın olanıdır.

Çoğunlukla katalog tasarımı  kitap şeklinde hazırlanırken, kartelâ şeklinde veya fişler şeklinde de yapılabilir. Burada en önemli husus kullanıcı açısından anlaşılabilir yapıda olmalarıdır. Örneğin bir kumaş firmasının katalogunu  kullanan kişinin kumaşın kalınlığını, yumuşaklığını anlayabilmesi için elinde kumaş örneklerini içeren bir katalog tasarımının  olması daha uygun olacaktır. Bir başka örnek vermek gerekirse bir boya firmasının katalog tasarımı eğer kartelâ formatında hazırlanırsa, kullanıcı, boya örneklerini -kullanılacağı ortama göre- başka renklerle daha rahat karşılaştırabilir.

Katalog tasarımına  başlanmadan önce firma hakkında bilgi toplanmalı, ilgili kitle belirlenmeli, rakipler incelenmelidir. Sonrasında ürün veya hizmetlerin kaliteli fotoğrafları ile özgün bir tasarım oluşturulmalıdır.

Katalog tasarımınız  tamamlandıktan sonra baskı aşaması başlar. Katalog baskısında uygulanacak birçok yöntem vardır. Mat veya parlak selofan, gofre (kabartma), lak (parlatma), yaldız varak, tel dikiş, omega dikiş bunlardan sadece birkaç tanesidir. Tabii ki yine bütçenize göre bu yöntemlerden herhangi biri seçilir. Biz anlaşmalı olduğumuz matbaa ve dijital basım evleri ile kaliteli ürüne mümkün olduğunca uygun fiyatlarda sahip olabilmeniz için size yardımcı oluruz.

Firmalar, ürün veya hizmetlerini pazarlamak, müşterilerine sunmak, yaptıkları, yapacakları işleri anlatmak için katalog tasarımını  yaptırırlar. Bu istekleri görsel olarak sunmak ise biz tasarımcıların işidir. Biz, hem yaratıcı çözümler üretmek hem de kapsamlı uygulamalar gerçekleştirmek için deneyim ve becerilerimize güveniyoruz. Siz değerli müşterilerimizi de bu deneyim ve becerilerimizden yaralandırarak ortak fayda sağlamak istiyoruz. Tanıtımın ötesinde kullanıcının işini kolaylaştıran katalog tasarımınızı  hazırlamak için bize ulaşmanızı bekliyoruz.